MODÜL ADI: Dinamik Web Sayfalarının Hazırlanması

Eğitmen : Dr. Vedat Evren

ÖĞRENCİ SAYISI: En az 3, en fazla 8 öğrenci kabul edilir

Genel Bilgiler:

Bu özel çalışma modülü yılda bir kez olmak üzere 5 günlük formatta uygulanmaktadır. Etkileşimli bir modül olmasından dolayı öğrenci sayısı 8 ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışma modülü sonunda katılan öğrencilerin herhangi bir web sitesini en baştan tasarlayabilmesi, kurabilmesi ve etkileşimli bir şekilde yönetebilir olması beklenmektedir. Bu modülden en fazla yararı sağlayabilmek için katılacak öğrencilerin dizüstü bilgisayar getirmeleri önemle vurgulanmaktadır. Dizüstü bilgisayar getirmeyen arkadaşlar, diğer arkadaşları ile ortak olarak çalışma yapabilirler ancak bu durum modülün verimliliğini düşürecektir.

Gerekli Hazırlık:

Yalnızca dizüstü bilgisayar ve güç adaptörleri yeterli olacaktır.

Ders Programı:

 1. GÜN:

Genel terminoloji ve teorik bilgiler verilecektir. Genel hatları ile:

İnternet ağının genel yapısı ve işleyişi, istemci - sunucu mimarisi, alan adları ve alan adı sunucuları, web sitelerinin sunucular üzerinde konumlandırılması, internet protokolü (v4, v6) adresleri, port kavramı, sunucular, sunucu yazılımları (Apache, PHP, MySQL), veritabanları, internetin dili (HTML, CSS, Javascript, Flash v.s) ve genel hatları ile içerik yönetim sistemleri

 

 2. GÜN:

Bilgisayarlara sunucu yazılımlarının kurulması (WAMP, LAMP veya MAMP), sunucu sisteminin çalıştırılması, sunucunun temel ayarları, MySQL veritabanı oluşturma ve ayarlarını gerçekleştirme, başlangıç testleri. Bu aşama başarı ile tamamlandıktan sonra bilgisayarlarda sunucu yazılımı aracılığı ile sanal web alanı tanımlanacak ve kök klasörü oluşturulacaktır. Bu aşamadan sonra içerik yönetim sisteminin kurulmasına geçilir. İçerik yönetim sistemi olarak "Joomla" kullanılacaktır. Joomla kurulum dosyalarının indirilmesi ve sanal sunucu üzerinde tüm ayarları açıklanarak kurulması gerçekleştirilecektir.

 3. GÜN:

Joomla ile sitenin kurulmasının ardından yönetici paneline giriş ile sistemin ayarları açıklanacaktır. Bu aşamada Joomla yönetimi ile ilgili olarak "User Management", "Menu Management", "Article Management", modüller, eklentiler, uzantılar, şablonlar (template) ile ilgili temel parametreler işlenecek, ve örnek uygulamalar gerçekleştirilecektir.

 4. GÜN:

Genel olarak Joomla içerik sisteminin kontrolüne hakim olduktan sonra siteyi zenginleştirme çalışmalarına başlanacaktır. Bu aşamada üçüncü kaynaklardan elde edilecek eklenti ve uzantıların yüklenmesi ile siteye yetenekler kazandırılması ve şablonlar ile de sitenin görünümünün nasıl değiştirileceği uygulamalar ile işlenecektir.

 5. GÜN:

Son gün tüm öğrenilenler ile sıfırdan site kurulması, sitenin ayarlarının yapılması ve sanal olarak işler hale getirilmesi gerçekleştirilecek ve kritik bir konu olan site güvenliğinin sağlanması ile ilgili uygulamalar konuşulduktan sonra çalışma modülü tamamlanacaktır.